Rejestracja spółki w Niemczech

Rejestracja spółki w Niemczech

Każdy kto zamierza otworzyć działalność w Niemczech musi liczyć się z szeregiem czynności, które pozwolą na zarejestrowanie podmiotu gospodarczego. Nie jest to dość łatwa czynność, wymaga ona pomocy kogoś kto na tej czynności się zna. Dlatego warto postawić na zaufaną instytucje, która pomoże nam w tym procesie. Firma This Way Consulting to zaufany partner, który pomoże Ci w podjęciu pierwszych kroków prowadzenia działalności na rynku Niemieckim.

Otwarcie firmy w Niemczech, jakie koszty?

Z jakimi kosztami i procesami powinien liczyć się przedsiębiorca, który dopiero startuje z biznesem u naszych zachodnich sąsiadów? Na samym początku zaznaczmy, że Niemcy to kraj w którym gospodarka rozwija się najszybciej w całej Europie. Bardzo ważną informacją jest fakt, że Niemcy bardzo mocno starają się kontrolować swój rynek, zarówno podczas prowadzenia działalności przed dane podmioty jaki wprowadzają różne kontrole urzędowe. Bywają również sytuacje, w których nie każdy podmiot może zostać zarejestrowany. Może na to wpłynąć fakt, że dana działalność nie jest stricte prowadzona z Niemiec a z innego kraju. Często bywa również, że kontrole sprawdzają adres naszej siedziby, czy fatycznie działalność jest prowadzona z tego miejsca, pod którym jest ona zarejestrowana. Zacznijmy jednak od kosztów, które wiążą się z założeniem działalności w Niemczech. Do podstawowych kosztów założenia spółki w Niemczech wliczamy koszta Notarialne, które w zależności od wpłaconego wkładu kapitału naliczane są odgórnie. Koszt początkowy rejestracji spółki np. GmbH zaczyna się od 2500 EUR.  Jeżeli firma lub instytucja zajmująca się tego typu zleceniami proponuje tańsze rozwiązanie, to przestrzegamy przed poniesionymi konsekwencjami. Warto więc powierzyć tak ważną sprawę odpowiedniej instytucji.

Podatki w Niemczech

Firmy decydujące się na założenie oddziału, bądź działalności na rynku Niemieckim muszą zorientować się jakie podatki obowiązują na tym rynku. Jeżeli chodzi o kwotę wolną od podatku to na dzień dzisiejszy to 8.800 EUR. W Niemczech przysługują ulgi na dzieci, jednak dotyczy to tylko osób, które mieszkają na stałe w Niemczech i posiadają meldunek. U naszych zachodnich sąsiadów istnieją tak zwane podziały na podatek ograniczony i nieograniczony.  Wniosek o podatek nieograniczony można składać w Urzędzie skarbowym  w przypadku gdy nasz przychód nie przekroczył 90% w roku kalendarzowym na ternie Niemiec lub nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

 

Zakładanie Niemieckiej spółki

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało nam możliwość prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami ojczyzny. Wiąże się to z prawem do swobodnego przepływu osób oraz kapitału. Nasi rodacy podejmujący decyzję o wyjeździe za zachodnią granicę Polski w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy niejednokrotnie po pewnym czasie decydują
się na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla wielu z nich jest to pierwszy krok do założenia spółki kapitałowej. Taki wariant najczęściej wybierają ci przedsiębiorcy,
którym zależy na wysokiej pozycji na niemieckim rynku, a co za tym idzie także na prestiżu. Fakt, że właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością za wyrządzone spółki
nie odpowiadają własnym majątkiem nie pozostaje bez znaczenia.

Rejestracja spółki w Niemczech wygląda bardzo podobnie do tego, jak proces ten przebiega w Polsce. W lokalnym ratuszu lub urzędzie miejskim znajduje się urząd do spraw gospodarczych, w którym należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego. Każdy land przewiduje inną kwotę zgłoszenia rejestracyjnego, waha się ona od 15 do 60 euro.
Udając się do wspomnianego urzędu należy zabrać ze sobą również:

  • ważny dokument tożsamości (dowód/paszport);
  • kserokopię dowodu zameldowania na terenie Niemczech;
  • kopię umowy użyczenia lub wynajmu lokalu, w którym będzie prowadzona działalność bądź będzie mieściła się firma;
  • jeśli charakter planowanej działalności (np. gastronomia, transport, ubezpieczenia, sprzedaż broni i materiałów wybuchowych, handel obwoźny) wymaga otrzymania koncesji trzeba przedstawić ją urzędnikowi w czasie rejestracji firmy.

Konto bankowe dla spółki w Niemczech 

Ponadto niemieckie prawo, identycznie jak polskie, zobowiązuje właściciela firmy
do posiadania konta bankowego, uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, prowadzenia księgowości oraz regularnego płacenia podatków wynikłych z prowadzonych działań.
Nie możesz zapominać, że podobnie jak w Polsce, także w Niemczech istnieje kilka rodzajów spółek, rejestracja każdej z nich odbywa się na nieco innych zasadach. Różnice te dotyczą
np. wysokości kapitału zakładowego, stopnia ponoszonej własnym majątkiem odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku działań spółki, czy chociażby ilości wspólników.

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej obsłudze nowych oraz już istniejących firm
na rynku niemieckim. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy najlepsze dla Ciebie rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

 

Udostępnij:
Połącz teraz!

Math Captcha − 2 = 1