Rejestracja firm – rodzaje spółek w Niemczech

Rodzaje spółek w Niemczech:

Kluczową rolą w podjęciu działalności na rynku Niemieckim jest przeprowadzanie odpowiednich działań związanych z zapoznaniem się z istniejącym prawem biznesowym obowiązującym na ternie danego kraju. Jednym z pierwszych kroków, które powinien zrobić przedsiębiorca to zainteresować się jak działa system rejestracji firmy i jakie są kwestie związane z prowadzeniem działalności. Jest to dość trudny segment, więc warto skontaktować się z kimś, kto w tej sytuacji nam doradzi.

Żeby wybrać najbardziej odpowiedni wariant działalności, warto przeanalizować w pierwszej kolejności, jak wielki biznes chcemy prowadzić. Na rynku Niemieckim istnieje kilkanaście wariantów wyboru rodzaju działalności. Przestawiamy najbardziej popularne:

Rodzaje spółek w Niemczech

Gewerba:

Działalność jednoosobowa – jedna z najczęściej wybieranych form działalności gospodarczej. Koszt założenia działalność, jak i comiesięczne opłaty prowadzenia są możliwie najniższe z pozostałych. Warto jednak pamiętać aby zlecić to zadanie odpowiedniej firmie, która przygotuje odpowiedni całą dokumentacje oraz zadba o relacje zgłoszenia firmy w odpowiednim urzędzie. Do rejestracji tzw. Gewerby potrzebny jest dokument potwierdzający naszą tożsamość(dowód osobisty) oraz adres siedziby firmy, pod którą będzie ona reprezentowana.

Rejestracja firmy jednoosobowej w Niemczech

Spółka UG: 

jest ona mini rozszerzeniem spółki GmbH, cechuje ją fakt, że przy założeniu spółki kapitał minimalny może wynosić nawet 1 EUR. Ze względów utrzymania spółki w początkowej fazie zalecamy naszym klientom jednak, aby kapitał minimalny w tej formie wynosił przynajmniej 1000 EUR. Jest to spółka kapitałowa, która pełni podobne funkcje jak spółka Polska z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z.o.o) W spółkach tego typu wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Spółka mini Gmbh tzw. UG

Spółka GmbH:

najbardziej popularna forma rejestracji spółek w Niemczech. Odpowiednik Polskiej Sp. z.o.o. Kapitał zakładowy spółki przy min. dwóch udziałowcach to 25.000 EUR. Jednak jeżeli jest jeden udziałowiec kapitał może być wpłacony w wysokości 12.500 EUR. Za zobowiązania w całości odpowiada jedynie spółka, choć mogą pojawić się wyjątki, które są podyktowane względami ochrony wierzycieli. Najważniejszym dokumentem jest umowa spółki, która musi być podpisana notarialnie i zgłoszona do Niemieckiego Rejestru Handlowego.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

Spółka GmbH w Niemczech

Spółka AG:

Spółka akcyjna(Aktiengesellschaft), która należy do spółek kapitałowych. Skierowana on jest do dużych spółek, których kapitał początkowy zaczyna się od 50.000 EUR. Umożliwia ona łatwy dostęp do rynków finansowych, stawiając w ten sposób wysokie wymagania formalne mające na celu ochronę akcjonariuszy.

Spółka Gmbh&CO. KG

Kommanditgesellschaft mit beschränkter Haftung – bardzo popularna forma. Jest to spółka komandytowa z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak proces zakładania spółki jest dość skomplikowany i wymaga specjalnie skonstruowanej umowy. W tym przypadku tą formę działalności należy traktować jak dwie osobne spółki – Sp.z.o.o i spółka komandytowa, dlatego księgowość, jak i zarówno bilans prowadzone są podwójnie. Dużą zaletą tej spółki jest ponoszenie odpowiedzialności wobec wierzycieli. Komandytariusze odpowiadają tylko za wniesiony kapitał jak i majątek do spółki. A nieograniczoną odpowiedzialność komplementariuszy odpowiada Spółka GmbH.

Połącz teraz!

Math Captcha + 14 = 24