Spółka GmbH w Niemczech
Z racji położenie dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, Polski i Niemiec, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ekspansje swoich produktów właśnie na rynek Niemiecki. W pierwszej kolejności Polscy przedsiębiorcy zastanawiają się, jaki sposób zagwarantuje największy zbyt na ich produkty lub usługi. Od czego tak naprawdę powinni zacząć? Odpowiedź jest prosta, od wybrania odpowiedniej formy prowadzenia biznesu na wybranym rynku. Czym tak naprawdę są Niemieckie spółki i jakie znaczenie maja w biznesie?
Spółka GmbH to najczęściej wybierana forma spółki na rynku Niemieckim. Jest to spółka kapitałowa, która charakteryzuje się dość stabilną pozycją na rynku. Decydując się na tą formę prawną, wybieramy spośród kilku innych rozwiązań istniejących w Niemczech. Do założenia spółki GmbH potrzebni są udziałowcy spółki. W przypadku gdy udziałowcami spółki są dwie lub więcej osób, kapitał minimalny spółki to 25.000 EUR, w innym przypadku, gdy udziałowcem spółki jest tylko jedna osoba, istnieje możliwość wpłaty kapitału w wysokości 12.500 EUR. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy jest ot dość duża kwota na sam początek. Zaznaczmy w tym miejscu, że kwota ta może zostać użyta na poczet rozpoczęcia naszych działań na rynku Niemieckim.
Jak założyć spółkę GmbH?
Istnieje na dzień dzisiejszy tak naprawdę jeden możliwy scenariusz założenia spółki GmbH w Niemczech. A mianowicie jest on w 100% zależny od podpisania umowy spółki w obecności u Notariusza. Warto pamiętać, żeby umowa była skonstruowana tak, jak tego oczekujmy i sprawdzona dokładnie przed podpisaniem aktu notarialnego. Zaznaczamy, że warto w tym przypadku mieć osobę, która biegle posługuje się językiem Niemieckim i będzie ona obecna wraz z nami podczas wizyty u Notariusza. Zadbajmy również o pomoc doradczą przy zakładaniu spółki, najlepiej będzie jak zlecimy to zaufanemu biuru, które zajmuje się takimi sprawami nie pierwszy raz. Jeszcze przed założeniem i podpisaniem aktu notarialnego konieczne jest sprawdzenie nazwy naszej spółki w IHK. Zazwyczaj nie ma problemu z nazwą, choć niektóre frazy są w Niemczech zakazane.
Jaki jest koszt założenia sp. GmbH?
Wiele czynników wpływa na to jaki będzie ostateczny koszt założenia spółki. Jeżeli komuś się bardzo śpieszy i zależy na szybkim otwarciu firmy w Niemczech, ten koszt będzie na pewno zdecydowanie większy, choćby z racji usługi przygotowania umowy spółki czy umówienia spotkania z Notariuszem. Tak samo w przypadku, gdy umowa spółki jest dość obszerna i skompilowana i udziałowcami jest więcej niż dwie osoby. Niemniej jednak najważniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt założenia spółki jest profil prowadzonej działalności i kapitał, który wnosimy do spółki. Załóżmy jednak, że nie jest to spółka o bardzo rozbudowanej umowie i profilu działalności i ma 25.000 EUR kapitału. W takim wypadku koszt założenia gotowej spółki z wszystkimi czynnościami rejestrującymi zaczyna się od 2.500 EUR. Jest to średni koszt, jaki wychodzi w przypadku zlecenia usługi firmie, które się takimi usługami zajmuje. W Niemczech za podobne zlecenie, zapłacimy więcej.