FIRMA BUDOWLANA W NIEMCZECH – ZAKŁADANIE I POMOC

FIRMA BUDOWLANA W NIEMCZECH

 

Polscy pracownicy są cenieni za granicą, także ci z branży budowlanej. Zatem nie można
się dziwić, że polskie firmy budowlane próbują swoich sił za Odrą. Jeśli zamierzasz przenieść swoją działalność do naszych zachodnich sąsiadów lub tam ją otworzyć musisz pamiętać
o konieczności spełnienia wymogów niemieckiego ustawodawcy oraz o poprawnym rozliczeniu świadczonych przez Ciebie usług pod kątem podatku. Jeśli po lekturze niniejszego artykułu będziesz mieć jakiekolwiek pytania chętnie Ci pomożemy.
Niemieckie prawo zobowiązuje świadczącego usługi budowlane zleceniodawcę do potrącenia 15% podatku przy wypłacie wynagrodzenia firmie budowlanej. W praktyce obciąża
tym właśnie wykonawcę, ponieważ to jego wynagrodzenie zostaje w ten sposób uszczuplone. Nie chroni przed tym inna niż niemiecka narodowość, inny kraj siedziby firmy ani nawet fakt, że w Polsce też będziesz musiał zapłacić podatek od świadczenia tych samych usług. Możesz starać się o zaświadczenie, zgodnie z którym nie będziesz podlegał obowiązkowi potrącenia podatku od kwoty przysługującego Ci wynagrodzenia. O takie zwolnienie masz prawo ubiegać się w przypadku, gdy prowadzone przez Ciebie na terenie Niemiec prace budowlane trwają dłużej niż pół roku.
Jeżeli wyślesz pracowników w związku z wykonaniem usług budowlanych
za naszą zachodnią granicę to może skutkować to obowiązkiem opodatkowania
ich wynagrodzeń w tamtym kraju. W przypadku delegowania pracowników w związku
z pracą tymczasową zawsze od ich wynagrodzeń i to w stosunku do każdego z pracowników masz obowiązek odprowadzić podatek dochodowy.
Decydując się na wykonywanie usług budowlanych w Niemczech musisz liczyć się z tym,
że możesz podlegać obowiązkowi rejestracji VAT za Odrą. W związku z tym będziesz musiał składać deklaracje podatkowe VAT i wystawiać faktury właśnie z niemieckim VAT. Podsumowując – w sytuacji, gdy polska firma budowlana świadczy w Niemczech usługi

 

VAT w Niemczech dla firmy budowlanej

za pomocą podwykonawców (bez względu na ich narodowość) lub wykonuje usługi na rzecz osoby prywatnej konieczna jest rejestracja do VAT w Niemczech.
Zakład podatkowy” to nic innego jak placówka o charakterze stałym, przez którą tylko częściowo lub całkowicie prowadzona jest działalność Twojego przedsiębiorstwa.
Pojęcie to odnosi się szczególnie do miejsca zarządu, filii, jak również biura i warsztatu
oraz placu budowy, prac instalacyjnych, montażowych bądź budowlanych pod warunkiem,
że prace lub obiekt trwają dłużej niż rok. W związku z powstaniem zakładu podatkowego
w Niemczech pojawia się również obowiązek opodatkowania tam dochodów.
Praktyka korzystania z usług podwykonawców przez polskie firmy świadczące usługi budowlane za Odrą jest dość powszechna. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie musisz pamiętać, do kwestii rozliczenia pomiędzy obiema polskimi firmami mają zastosowanie niemieckie przepisy. Warto uregulować tę kwestię z polskim podwykonawcą w umowie,
aby potem uniknąć nieprzyjemności ze strony niemieckiego urzędu skarbowego.
Zanim zaczniesz świadczyć usługi budowlane, czy jakiekolwiek inne, na terenie Niemiec warto wcześniej skontaktować się z firmą taką jak nasza. Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji, a także pomożemy dopełnić wymaganych za Odrą formalności.

Udostępnij:
Połącz teraz!

Math Captcha 24 − 15 =